Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 5 października 2023 r., sygn. akt VIII SA/Wa 418/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. sp. z o.o. z siedzibą w R. (dalej: Spółka, Skarżąca) na decyzję Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie z 25 kwietnia 2023 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego za okres od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r.
Od powyższego wyroku Spółka wniosła skargę kasacyjną.
Postanowieniem z 19 maja 2026 r., sygn. akt I FSK 41/24, Naczelny Sąd Administracyjny, działając na podstawie art. 124 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2026 r. poz. 143 ze zm., dalej: p.p.s.a.), zawiesił postępowanie z urzędu dostrzegając braki w zarządzie Spółki (przy jednoczesnym braku aktualnie wyznaczonego dla Spółki kuratora do reprezentowania jej przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, czy ogólnie przed sądami administracyjnymi) uniemożliwiające jej działanie w postępowanie sądowym.
Następnie pismem z 27 maja 2026 r. Naczelny Sąd Administracyjny wezwał pełnomocnika Spółki do uzupełnienia braku w składzie organu reprezentującego Spółkę bądź ustanowienia kuratora do postępowania toczącego się w niniejszej sprawie oraz następnie przedłożenia dokumentu, z którego będzie wynikało,
że wskazany brak został uzupełniony w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia wezwania do uzupełnienia powyższego braku, pod rygorem zniesienia postępowania w zakresie objętymi brakami i wydania odpowiedniego postanowienia,
tj. odrzucającego skargę kasacyjną lub umarzającego postępowanie sądowe.
Powyższe wezwanie wobec nieodebrania w terminie 14 dni od dnia pierwszego zawiadomienia, zostało uznane za doręczone z dniem 16 czerwca 2026 r., zatem wyznaczony termin upłynął 16 września 2026 r., a Spółka nie udzieliła jakiejkolwiek odpowiedzi na wezwanie.