Uzasadnienie
1. Postanowienie Sądu pierwszej instancji
1.1. Postanowieniem z 20 lipca 2026 r. w sprawie I SA/Kr 491/26 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę J. Sz. (dalej: Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z 27 kwietnia 2026 r. (dalej: Dyrektor IAS) w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2013 r. W postanowieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął również o zwrocie Skarżącemu kwoty 200 zł uiszczonej tytułem wpisu od skargi.
1.2. W uzasadnieniu postanowienia Sąd podał, że: - pełnomocnik Skarżącego za pośrednictwem eUrząd Skarbowy wniósł skargę na ww. decyzję Dyrektora IAS w dniu 12 czerwca 2026 r. (UPP k. 9 akt sądowych), podczas gdy zaskarżona decyzja została doręczona Skarżącemu w dniu 12 maja 2026 r. (UPD); - trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upływał zatem w dniu 11 czerwca 2026 r.; - tymczasem skarga została wniesiona w dniu 12 czerwca 2026 r., a zatem z uchybieniem terminu przewidzianego do jej wniesienia; w tym stanie rzeczy skarga jako spóźniona podlegała odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2026 r. poz. 143; dalej P.p.s.a.).