Uzasadnienie
Postanowieniem z 15 czerwca 2026 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu odrzucił zażalenie C. S. wniesione 27 maja 2026 r. na postanowienie tego Sądu z dnia 27 kwietnia 2026 r. W uzasadnieniu przyjął, że postanowienie z 27 kwietnia 2026 r. zostało doręczone skarżącemu 19 maja 2026 r., siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia upłynął 26 maja 2026 r., a zażalenie z 27 maja 2026 r. było spóźnione.
Odpis postanowienia z 15 czerwca 2026 r. przesłano skarżącemu elektronicznie. Pierwsze zawiadomienie o możliwości odbioru pisma wysłano 24 czerwca 2026 r., a powtórne - 2 lipca 2026 r. Skarżący nie odebrał pisma. W dniu 16 lipca 2026 r. wniósł za pośrednictwem e-PUAP zażalenie na to postanowienie.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zażalenie podlega odrzuceniu jako wniesione po upływie terminu.
Zgodnie z art. 194 § 1 pkt 8 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. — Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2026 r. poz. 143; dalej: p.p.s.a.) na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego o odrzuceniu zażalenia przysługuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Stosownie do art. 194 § 2 p.p.s.a. wnosi się je w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.