Uzasadnienie
1.1. Postanowieniem z 10 kwietnia 2026 r., sygn. akt I SA/Kr 493/25, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił zażalenie H. sp. z o.o. w W. (dalej: "Skarżąca", "Strona") na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 3 marca 2026 r. o odrzuceniu skargi kasacyjnej Skarżącej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 października 2025 r., sygn. akt I SA/Kr 493/25.
1.2. W uzasadnieniu orzeczenia sąd pierwszej instancji wskazał, że postanowieniem z dnia 3 marca 2026 r. odrzucił skargę kasacyjną Skarżącej od wyroku z 15 października 2025 r. Powyższe postanowienie wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o sposobie wniesienia zażalenia (przymusie adwokacko-radcowskim) zostało prawidłowo doręczone stronie skarżącej w dniu 12 marca 2026 r. Na powyższe postanowienie Strona pismem nadanym 20 marca 2026 r. złożyła zażalenie, sporządzone osobiście – podpisane przez członka zarządu i prokurenta.
1.3. Sąd pierwszej instancji stwierdził, że zgodnie z art. 194 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2026 r. poz. 143, dalej: "p.p.s.a.") zażalenie, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej, powinno być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego. Sąd pierwszej instancji podsumował, iż w tym stanie rzeczy, wniesienie zażalenia osobiście sporządzonego, prowadzi do jego odrzucenia, na podstawie art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., jako niedopuszczalnego. Nadto Sąd pierwszej instancji podkreślił, że stosownie do art. 194 § 2 p.p.s.a., zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. W rozpatrywanej sprawie siedmiodniowy termin do skutecznego wniesienia zażalenia upłynął w dniu 19 marca 2026 r., a zatem Skarżąca terminu nie zachowała, co również prowadzi do odrzucenia zażalenia na podstawie art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. i art. 194 § 2 p.p.s.a.