Uzasadnienie
Postanowieniem z 8 lipca 2026 r., sygn. akt I SA/Po 807/26 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odrzucił skargę A. F. (dalej: "Skarżąca") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu (dalej: "Organ") z 17 lutego 2026 r. w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za okres od stycznia do czerwca 2021 r.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 14 maja 2026 r. pełnomocnika Skarżącej wezwano do usunięcia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania braków formalnych skargi przez nadesłanie 4 odpisów skargi, podpisanie skargi podpisem elektronicznym, złożenie poświadczenia elektronicznego pełnomocnictwa załączonego do skargi i podania nr PESEL Skarżącej – pod rygorem odrzucenia skargi. Ponadto w wykonaniu zarządzenia z tego samego dnia pełnomocnika wezwano do uiszczenia wpisu uzupełniającego od skargi w wysokości 100 zł – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków skargi upływał z dniem 5 czerwca 2026 r. W zakreślonym terminie Skarżąca nie uzupełniła braków formalnych skargi. Tym samym ziściły się przesłanki do odrzucenia skargi.
Nie zgadzając się z zapadłym rozstrzygnięciem, zażaleniem z 18 lipca 2026 r. Skarżąca zaskarżyła postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i wniosła o jego uchylenie. Zaskarżonemu postanowieniu zarzuciła: