Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 28 lipca 2026 r., sygn. akt III SA/Wa 840/26, odrzucił skargę L. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 19 marca 2026 r., znak 1401-IEW2.4261.3.2026.17.EK, w przedmiocie umorzenia odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz zwrócił skarżącej ze środków budżetowych Sądu kwotę 200 zł uiszczoną tytułem wpisu od skargi.
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że skarżąca, wnosząc skargę na powyższą decyzję, uiściła wpis w wysokości 200 zł, podczas gdy - jak przyjął Sąd pierwszej instancji - stosownie do § 2 ust. 3 pkt 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 535), należny wpis wynosił 500 zł. Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału III z 1 czerwca 2026 r. wezwano zatem skarżącą do uiszczenia brakującej kwoty 300 zł w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie skierowano do skarżącej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, na wskazany przez nią adres ePUAP. Z Urzędowego Poświadczenia Doręczenia wynika, że pierwsze zawiadomienie o możliwości odbioru pisma zostało utworzone 10 czerwca 2026 r., a zawiadomienie powtórne - 18 czerwca 2026 r. Sąd pierwszej instancji uznał wezwanie za doręczone 25 czerwca 2026 r. i przyjął, że zakreślony nim siedmiodniowy termin upłynął bezskutecznie 2 lipca 2026 r. Po ustaleniu, że do 20 lipca 2026 r. Skarżąca nie uiściła brakującej części wpisu, Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2026 r. poz. 143, dalej: "p.p.s.a.").