Uzasadnienie
Postanowieniem z 31 lipca 2025 r., sygn. akt I SA/Po 691/24, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyniku rozpoznania wniosku B. G. (dalej: skarżąca) odrzucił wniosek o przywrócenie terminu do złożenia zastrzeżeń do protokołu rozprawy z dnia 6 lutego 2025 r. oraz 10 kwietnia 2025 r. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wskazał m.in., że zgłoszenie zastrzeżenia do protokołu (art. 105 p.p.s.a.) łącznie z uprawdopodobnieniem braku winy w uchybieniu terminowi może nastąpić albo w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji aż do zamknięcia rozprawy, albo w środku odwoławczym. Tym samym szczególne uregulowanie ekskulpacji strony chcącej złożyć zastrzeżenie po upływie terminu wyłącza możliwość przywrócenia terminu na zasadach ogólnych (art. 85-89 p.p.s.a.).
Skarżąca w złożonym zażaleniu wniosła o:
1. uchylenie zaskarżonego postanowienia z 31 lipca 2025 r., sygn. akt I SA/Po 691/24;
2. przywrócenie terminu do wniesienia zastrzeżeń do protokołów rozpraw z 6 lutego 2025 r. i 10 kwietnia 2025 r., doręczonych stronie w dniu 24 czerwca 2025 r.;
3. przyjęcie zastrzeżeń do protokołów jako złożonych w terminie i uwzględnienie zastrzeżeń zgłoszonych przez stronę w piśmie z 27 czerwca 2025 r. jako skutecznych procesowo;
4. informowanie pełnomocnika o wszelkich podejmowanych czynnościach w sprawie.
W zażaleniu wskazano następujące zarzuty:
1) naruszenie przepisów postępowania poprzez błędne przyjęcie, że termin 7 dni na wniesienie zastrzeżeń do protokołu upłynął od dnia ogłoszenia wyroku (10 kwietnia 2025 r.), podczas gdy protokoły z rozpraw doręczono stronie dopiero 24 czerwca 2025 r., co uniemożliwiło dokonanie czynności w terminie bez winy strony;
2) naruszenie przepisów postępowania przez pominięcie obowiązku wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności uchybienia terminu, nieuwzględnienie braku profesjonalnego pełnomocnika i stanu zdrowia strony oraz nie odniesienie się do istotnych argumentów z wniosku;