Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z 15 maja 2026 r., sygn. akt I SA/Kr 318/25, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił zażalenie M. P. z 20 lutego 2026 r. na postanowienie tego Sądu z dnia 23 stycznia 2026 r. o odrzuceniu skargi na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z 23 stycznia 2026 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia wniosku.
Postanowieniem z 23 stycznia 2026 r. Sąd pierwszej instancji odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 3 oraz art. 220 § 3 w związku z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2026 r. poz. 143 ze zm.; dalej: p.p.s.a.). Wskazał, że wezwanie z 27 października 2025 r. do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 20 maja 2025 r. przez uiszczenie wpisu od skargi w kwocie 100 zł doręczono skarżącemu 7 listopada 2025 r., a wpis nie został uiszczony w terminie, który upłynął 14 listopada 2025 r.
W zażaleniu z 20 lutego 2026 r. skarżący zarzucił postanowieniu o odrzuceniu skargi "rażące naruszenie prawa, a co najmniej przedwczesność jego wydania" i wniósł "o jego uchylenie". Zarządzeniem z 27 lutego 2026 r. starszy referendarz sądowy wezwał skarżącego do usunięcia braków formalnych zażalenia przez podanie zwięzłego uzasadnienia zażalenia oraz przedłożenie odpisu zażalenia w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwanie doręczono skarżącemu 12 marca 2026 r.
W piśmie z 19 marca 2026 r. skarżący wniósł "o przywrócenie terminu do wniesienia wpisu sądowego w niniejszej sprawie", wyjaśniając, że nie miał środków finansowych, aby w terminie wnieść żądaną przez Sąd opłatę, a dzień wcześniej pozyskał środki, które w jego imieniu wniósł wskazany w piśmie podmiot. Pismo to, do którego skarżący załączył kopię przelewu, nie zawierało odpisu zażalenia.