Uzasadnienie
Postanowieniem z 31 sierpnia 2026 r., sygn. akt I SA/Gl 637/26, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odrzucił skargę F. z siedzibą C. (dalej: "Skarżąca") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie (dalej: "Organ") z 23 kwietnia 2026 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2025 r.
Zarządzeniem z 17 czerwca 2026 r. Przewodniczący Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wezwał Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 2000 zł. Dla dokonania powyższej czynności wyznaczono siedmiodniowy termin liczony od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji, z uwagi na nieobecność adresata korespondencję zawierającą wezwanie pozostawiono do odbioru w urzędzie pocztowym, o czym stosowne zawiadomienie w postaci awiza umieszczono w oddawczej skrzynce pocztowej adresata 30 czerwca 2026 r. Dnia 8 lipca 2026 r. powtórnie zawiadomiono Skarżącą o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej. Skarżąca nie odebrała przesyłki we wskazanym terminie, a zatem w świetle art. 73 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2026 r. poz. 143 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") – doręczenie nastąpiło w wraz z upływem 14 lipca 2026 r.
W wyznaczonym terminie, który upływał 21 lipca 2026 r. Skarżąca nie uiściła wymaganego wpisu sądowego od skargi.