Uzasadnienie
Postanowieniem z 29 lipca 2025 r., sygn. akt I SA/Rz 265/25, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę A. B. (dalej: "Skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu (dalej: "Organ") z 9 kwietnia 2025 r. w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2024 r.
Zarządzeniami Przewodniczącego Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 18 i 25 czerwca 2025 r. wezwano Skarżącego do uzupełnienia braku formalnego skargi w postaci nadesłania numeru PESEL oraz do uiszczenia wpisu sądowego od złożonej skargi w wysokości 500 zł. Wezwania zawierały pouczenie, że powyższych czynności należy dokonać w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka zawierająca wezwania nie została podjęta w terminie 14 dni od dnia pierwszego awiza. W związku z powyższym nastąpił zwrot przesyłki do Sądu pierwszej instancji. Przesyłkę pozostawiono w aktach ze skutkiem doręczenia z dniem 11 lipca 2025 r.
W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że skoro pierwsze zawiadomienie o złożeniu wezwania wraz z informacją o możliwości jego odbioru we właściwej placówce pocztowej pozostawiono w skrzynce oddawczej 27 czerwca 2025 r., to od tej daty rozpoczął bieg 14-dniowy termin, o którym mowa w art. 73 § 1 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm., dalej: "p.p.s.a."), z upływem którego nastąpił skutek prawny w postaci doręczenia zastępczego. Ostatni dzień skutecznego doręczenia pisma nastąpił 11 lipca 2025 r., a zatem siedmiodniowy termin do wykonania nałożonego na Skarżącego obowiązku procesowego upływał 18 lipca 2025 r.
Nie zgadzając się z zapadłym rozstrzygnięciem, zażaleniem z 25 sierpnia 2025 r. Skarżący oraz uczestniczka B. B. zaskarżyli w całości postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie i wnieśli o jego uchylenie i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.