Treść orzeczenia
Sygn. akt I KZ 42/22
POSTANOWIENIE
Sąd Najwyższy w składzie:
Dnia 20 czerwca 2022 r.
SSN Paweł Kołodziejski
w sprawie P. P.
skazanego z art. 209 § 1a k.k.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 20 czerwca 2022 r.,
zażalenia obrońcy skazanego
na zarządzenie upoważnionego sędziego VII Wydziału Karnego Odwoławczego
Sądu Okręgowego w Z.
z dnia 11 maja 2022 r., sygn. akt VII Ka (…)
o odmowie prz yjęcia zażalenia na zarządzenie z dnia 1 kwietnia 2022 r.
w przedmiocie odmowy przyjęcia kasacji
na podstawie art. 437 § 1 i 2 k.p.k. w zw. z art. 466 § 1 i 2 k.p.k. w zw. z art. 518
k.p.k. oraz art. 530 § 3 k.p.k. per analogiam w zw. z art. 27 k.p.k.
p o s t a n o w i ł :
uchylić zaskarżone zarządzenie i sprawę przekazać Prezesowi
Sądu Okręgo wego w Z. do ponownego rozpoznania.
UZASADNIENIE
Zarządzeniem upoważnionego sędziego VII Wydziału Karnego
Odwoławczego Sądu Okręgowego w Z. z dnia 11 maja 2022 r. odmówiono
przyjęcia zażalenia obrońcy skazanego P. P. wniesionego na zarządzenie z dnia 1
kwietnia 2022 r. w przedmiocie odmowy przyjęcia kasacji (k. 262). W uzasadnieniu
ww. decyzji wskazano, że środek odwoławczy został wniesiony p o terminie.
Zarządzenie upoważnionego sędziego VII Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu
Okręgowego w Z. z dnia 1 kwietnia 2022 r. w przedmiocie odmowy przyjęcia
2
kasacji zostało bowiem doręczone obrońcy skazanego P. P. – adw. A. J. w dniu 26
kwietnia 2022 r ., co ww. poświadczył własnoręcznym podpisem. Termin do
wniesienia zażalenia upłynął zatem w dniu 4 maja 2022 r. Tymczasem obrońca
skazanego P. P. złożył zażalenie osobiście w Sądzie Okręgowy w Z. w dniu 6
maja 2022 r. o godz. 14.47, a więc dwa dni po upływie 7 -dniowego terminu
zawitego.