Treść orzeczenia
I NSW 20/23
POSTANOWIENIE
Sąd Najwyższy w składzie:
Dnia 15 września 2023 r.
SSN Paweł Wojciechowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Tomasz Przesławski
SSN Mirosław Sadowski
w sprawie ze skargi Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy
na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej nr [ … ] z dnia 12 września 2023 r.
w sprawie odwołania Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy w okręgu
wyborczym nr [ … ] w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych
n a dzień 15 października 2023 r. ,
z udziałem Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw
Publicznych w dniu 15 września 2023 r.,
oddala skargę.
UZASADNIENIE
Uchwałą nr [ … ] z dnia 12 września 2023 r. Państwowa Komisja Wyborcza
pozostawiła bez rozpoznania odwołanie Komitetu Wyborczego Bezpartyjni
Samorządowcy, złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu 11
września 2023 r. przez osobę upoważnioną przez Pełnomocnika Wyborczego
Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy, od uchwały Okręgowej Komisji
Wyborczej w S. z dnia 8 września 2023 r. w sprawie odmowy rejestracji kandydata
na senatora komitetu w yborczego pod nazwą Komitet Wyborczy Bezpartyjni
Samorządowcy w okręgu wyborczym nr [ … ] w wyborach do Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.
I NSW 20/23
2
W uzasadnieniu uchwały nr [ … ] Państwowa Komisja Wyborcza
(dalej „PKW”) stwierdziła, że uchwała Okręgowej Komisji Wyborczej została
podana do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej Państwowej
Komisji Wyborczej w dniu 8 września 2023 r., a zatem termin na wniesienie skargi
upłynął w dniu 11 września 2023 r. o godzinie 16:15 (art. 218 § 2 w zw. z art. 258
oraz art. 9 ustawy z 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, dalej zamiennie „k.wyb.”
lub kodeks wyborczy).
Komisja wskazała, że odwołanie wniesione za pośrednictwem poczty
elektronicznej nie może zostać uznane za wniesione zgodnie z powołanym