Treść orzeczenia
II KZ 51/24
POSTANOWIENIE
Sąd Najwyższy w składzie:
Dnia 14 listopada 2024 r.
SSN Zbigniew Puszkarski
w sprawie M. P.
skazanego za czyn z art. 207 § 1a k.k. i in.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu
w dniu 14 listopada 2024 r.
zażalenia skazanego
na zarządzenie Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Karnego Odwoławczego
Sądu Okręgowego w Radomiu
z dnia 22 sierpnia 2024 r., sygn. akt V Ka 322/24,
odmawiające przyjęcia wniosku skazanego o sporządzenie na piśmie i doręczenie
uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Radomiu
z dnia 24 lipca 2024 r., sygn. akt V Ka 322/24,
na podstawie art. 439 § 1 pkt 1 k.p.k. w zw. z art. 40 § 3 k.p.k.
p o s t a n o w i ł:
uchylić zaskarżone zarządzenie i sprawę w zakresie przyjęcia
złożonego przez M. P. wniosku o sporządzenie na piśmie i
doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Radomiu z
dnia 24 lipca 2024 r., sygn. akt V Ka 322/24, przekazać do
ponownego procedowania w Sądzie Okręgowym w Radomiu.
UZASADNIENIE
Zastępca Przewodniczącego V Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu
Okręgowego w Radomiu zarządzeniem z dnia 22 sierpnia 2024 r. na podstawie art.
II KZ 51/24
2
120 § 2 k.p.k., art. 457 § 2 k.p.k. w zw. z art. 422 § 3 k.p.k., art. 458 k.p.k., art. 518
k.p.k. i art. 524 § 1 k.p.k. odmówił przyjęcia wniosku skazanego M. P. o
sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w
Radomiu z dnia 24 lipca 2024 r., sygn. akt V Ka 322/24, wobec złożenia go (w
administracji zakładu karnego) 4 sierpnia 2024 r., tj. z przekroczeniem ustawowego
terminu, który upłynął w dniu 31 lipca 2024 r.
M. P. zaskarżył powyższe zarządzenie zażaleniem datowanym 2 września 2024
r., w którym podał, że zwraca się do Sądu Najwyższego o cyt. „przywracenie (tak w