Wyrok SN z dnia 06 grudnia 2023, sygn. II PSKP 13/23

Sygnatura
II PSKP 13/23
Data orzeczenia
Sąd
Sąd Najwyższy, Warszawa (SN)
Izba
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Rodzaj
Wyrok

Teza

Czy przekroczenie o jeden dzień terminu do wniesienia odwołania od rozwiązania umowy o pracę może zostać usprawiedliwione, a sąd powinien rozważyć przywrócenie terminu. Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Okręgowego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, nakazując zbadanie przesłanek przywrócenia terminu.

Istota

Siedem powódek (S.O., B.J., G.M., L.B., M.K., D.K., M.T.) było zatrudnionych w C. Sp. z o.o. na stanowiskach sprzedawcy/baristy na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. W dniu 9 listopada 2017 r. pracodawca rozwiązał z nimi umowy o pracę bez wypowiedzenia, zarzucając ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, w tym kradzież mienia spółki. Powódki złożyły pozwy 1 grudnia 2017 r., tj. po upływie 21-dniowego terminu z art. 264 § 2 k.p. (termin upływał 30 listopada 2017 r.). Sąd Rejonowy oddalił powództwa właśnie z powodu przekroczenia terminu, mimo…

jeszcze 178 słów

Pełna notatka w aplikacji QuickMap

Notatka QuickMap to nasza wartość dodana — zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji.

Treść orzeczenia

jeszcze 5798 słów

Przeczytaj pełną treść orzeczenia

Widzisz ~30% treści orzeczenia. Zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji QuickMap.

Szukasz podobnych spraw?

QuickMap AI przeszukuje 2,87 mln dokumentów podatkowych i zwraca dopasowane orzeczenia z analizą linii orzeczniczej.

Wypróbuj za darmo