Treść orzeczenia
III CZ 298/23
POSTANOWIENIE
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
31 października 2023 r.
SSN Marcin Łochowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 31 października 2023 r. w Warszawie
zażalenia A .Z.
na postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie
z 30 czerwca 2023 r., II Ca 675/22,
w sprawie z powództwa M .J.
przeciwko A.Z.
o zapłatę,
uchyla zaskarżone postanowienie.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w Szczecinie postanowieniem z 30 czerwca 2023 r. odrzucił
skargę kasacyjną pozwanego A . Z. od wyroku tego Sądu z 28 października 2022 r.
jako wniesioną po upływie terminu.
Sąd drugiej instancji wskazał, że postanowienie z uzasadnieniem zostało
doręczone pełnomocnikowi pozwanego przez umieszczenie w Portalu
Informacyjny m 29 marca 2023 r. Pełnomocnik pozwanego nie zapoznał się
z uzasadnieniem wyroku. Mając na uwadze art. 15 zzs 9 ust. 3 ustawy z dnia 2
marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem,
przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19, innych chorób zakaźnych oraz
wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: „ustawa COVID - 19”), Sąd Okręgowy
uznał, że doręczenie pozwanemu wyroku z uzasadnieniem nastąpiło z upływem 14
III CZ 298/23
2
dni, to jest 12 kwietnia 2023 r. W tej sytuacji termin do wniesienia skargi kasacyjnej
upływał z dniem, który datą odpowiada początkowemu dniowi biegu terminu, to jest
12 czerwca 2023 r. Termin ten upłynął bezskutecznie, a skarga kasacyjna została
nadana na poczcie, dopiero 13 czerwca 2023 r.
Zażalenie na to postanowienie wniósł pozwany, zaskarżając je w całości,
wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Skarżący zarzucił postanowieniu naruszenie:
1) art. 15 zzs 9 ust. 3 i 4 ustawy COVID- 19 oraz art. 131 § 1 i 2 w zw. art. 139