Uchwała SN z dnia 09 grudnia 2021, sygn. III CZP 103/20

Sygnatura
III CZP 103/20
Data orzeczenia
Sąd
Sąd Najwyższy, Warszawa (SN)
Izba
Izba Cywilna
Rodzaj
Uchwała

Teza

Czy termin apelacji po uchyleniu art. 15zzs należy liczyć na zasadach ogólnych, czy z siedmiodniowym przesunięciem przez analogię do art. 68 ust. 6? Sąd Najwyższy uznał, że termin apelacji biegł na zasadach ogólnych, a art. 68 ust. 6 ustawy z 14 maja 2020 r. nie miał zastosowania.

Istota

Sprawa dotyczy powództwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. przeciwko L.M. o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną. Sąd Rejonowy w P. oddalił powództwo. Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi powoda 21 maja 2020 r. Powód wniósł apelację 8 czerwca 2020 r. Sąd Okręgowy w P. postanowieniem z 21 lipca 2020 r. odrzucił apelację, uznając, że termin upłynął 4 czerwca 2020 r. Powód złożył zażalenie, podnosząc, że termin do apelacji rozpoczął bieg 24 maja 2020 r. na podstawie art. 15zzs ustawy z 2 marca 2020 r. i art. 68 ust. 6 ustawy z 14 maja 2020 r. Sąd Okręgowy przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne dotyczące stosowania art. 68 ust. 6 do…

jeszcze 246 słów

Pełna notatka w aplikacji QuickMap

Notatka QuickMap to nasza wartość dodana — zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji.

Treść orzeczenia

jeszcze 2306 słów

Przeczytaj pełną treść orzeczenia

Widzisz ~30% treści orzeczenia. Zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji QuickMap.

Szukasz podobnych spraw?

QuickMap AI przeszukuje 2,87 mln dokumentów podatkowych i zwraca dopasowane orzeczenia z analizą linii orzeczniczej.

Wypróbuj za darmo