Postanowienie SN z dnia 06 kwietnia 2022, sygn. III CZP 31/22

Sygnatura
III CZP 31/22
Data orzeczenia
Sąd
Sąd Najwyższy, Warszawa (SN)
Izba
Izba Cywilna
Rodzaj
Postanowienie

Teza

Czy roszczenie przedsiębiorcy wobec konsumenta przedawnia się na koniec roku kalendarzowego, gdy termin nie jest krótszy niż dwa lata i nie upłynął przed 9 lipca 2018 r. Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały, uznając, że sąd odwoławczy nie wykazał rzeczywistych poważnych wątpliwości interpretacyjnych, a wykładnia przepisów nie budzi zasadniczych trudności.

Istota

Powód, Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności z siedzibą w W., dochodził od M.G. zapłaty na podstawie nabytych wierzytelności z umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych i umowy sprzedaży na raty zawartych z konsumentem. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej wyrokiem zaocznym z 8 września 2020 r. oddalił powództwo w całości, badając przedawnienie z urzędu. Roszczenie jako związane z działalnością gospodarczą przedawniało się co do zasady z upływem trzech lat na podstawie art. 118 k.c., a do roszczenia z umowy sprzedaży na raty stosowano art. 554 k.c. (dwa lata). Całą wierzytelność…

jeszcze 201 słów

Pełna notatka w aplikacji QuickMap

Notatka QuickMap to nasza wartość dodana — zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji.

Treść orzeczenia

jeszcze 1901 słów

Przeczytaj pełną treść orzeczenia

Widzisz ~30% treści orzeczenia. Zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji QuickMap.

Szukasz podobnych spraw?

QuickMap AI przeszukuje 2,87 mln dokumentów podatkowych i zwraca dopasowane orzeczenia z analizą linii orzeczniczej.

Wypróbuj za darmo