Treść orzeczenia
III KZ 14/23
POSTANOWIENIE
Sąd Najwyższy w składzie:
Dnia 25 kwietnia 2023 r.
SSN Andrzej Stępka
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron
w dniu 25 kwietnia 2023 r.
w sprawie M. M., P. M. i D. N.,
zażalenia Prokuratora Okręgowego w Płocku na zarządzenie sędziego Sądu
Okręgowego w Koszalinie
z dnia 10 lutego 2023 r., V Ka 691/22,
o odmowie przyjęcia wniosku o sporządzenie na piśmie
i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego
w Koszalinie
z dnia 19 stycznia 2023 r., w sprawie V Ka 691/22,
na podstawie art. 437 § 2 k.p.k.
p o s t a n o w i ł
uchylić zaskarżone zarządzenie i sprawę przekazać Sądowi
Okręgowemu w Koszalinie do podjęcia dalszych czynności
związanych z przyjęciem wniosku o sporządzenie na piśmie i
doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie
z dnia 19 stycznia 2023 r.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym zarządzeniem sędzi a Sądu Okręgowego w Koszalinie odmówił
na podstawie art. 422 § 3 k.p.k. przyjęcia wniosku prokuratora o sporządzenie
pisemnego uzasadnienia w/w wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie uznając, że
wniosek został złożony po terminie ustawowym. Podniesiono, że w yrok ten
III KZ 14/23
2
ogłoszon o w dniu 19 stycznia 2023 r., a termin do złożenia wnios ku o sporządzenie
jego uzasadnienia upłynął z dniem 26 stycznia 2023 r. Prokurator złożył taki
wniosek w dniu 27 stycznia 2023 r., zatem po upływie terminu zawitego. Sytuacji tej
nie zmieniło złożenie wniosku także pocztą elektroniczną w dniu 26 stycznia 2 023 r.
W zarządzeniu podkreślono, że obowiązujące przepisy procedury karnej nie
przewidują możliwości wnoszenia pism procesowych, w tym środków zaskarżenia,
pocztą elektroniczną, a takie pismo nie wywołuje skutku procesowego.
Zażalenie na to zarządzenie wniósł Prokurator Okręgowy w Płocku, który na
podstawie art. 427 § 1 i 2 k.p.k. i art. 438 pkt 2 i 3 k.p.k. zarzucił: