Postanowienie SN z dnia 06 lutego 2026, sygn. III KZ 53/25

Sygnatura
III KZ 53/25
Data orzeczenia
Sąd
Sąd Najwyższy, Warszawa (SN)
Izba
Izba Karna
Rodzaj
Postanowienie

Teza

Oskarżony został uniewinniony, a sąd odwoławczy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, po czym obrońca wniósł skargę po terminie. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy zarządzenie o odmowie przyjęcia skargi jako wniesionej po terminie, wskazując, że przywrócenie terminu należy do sądu okręgowego.

Istota

Oskarżony J.K. odpowiadał przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu (sygn. II K 1060/22) za przestępstwo skarbowe z art. 56 § 2 k.k.s. w zw. z art. 56 § 1 k.k.s. Wyrokiem z 15 kwietnia 2025 r. został uniewinniony na podstawie art. 414 § 1 k.p.k. w zw. z art. 17 § 1 pkt 1 k.p.k. Po apelacji Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto Sąd Okręgowy w Krakowie wyrokiem z 11 września 2025 r. (IV Ka 1240/25) uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono obrońcy 20 października 2025 r. Termin do wniesienia skargi na wyrok sądu odwoławczego upłynął 27 października 2025 r., a skarga obrońcy wpłynęła 21 listopada 2025…

jeszcze 251 słów

Pełna notatka w aplikacji QuickMap

Notatka QuickMap to nasza wartość dodana — zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji.

Treść orzeczenia

jeszcze 1114 słów

Przeczytaj pełną treść orzeczenia

Widzisz ~30% treści orzeczenia. Zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji QuickMap.

Szukasz podobnych spraw?

QuickMap AI przeszukuje 2,87 mln dokumentów podatkowych i zwraca dopasowane orzeczenia z analizą linii orzeczniczej.

Wypróbuj za darmo