Postanowienie SN z dnia 25 września 2025, sygn. III USK 142/25

Sygnatura
III USK 142/25
Data orzeczenia
Sąd
Sąd Najwyższy, Warszawa (SN)
Izba
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Rodzaj
Postanowienie

Teza

termin odwołania ZUS; powód: pracodawca; stosunek pracy; Czy przekroczenie miesięcznego terminu do wniesienia odwołania od decyzji ZUS o podstawie wymiaru składek było nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od płatnika; Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną, uznając że odwołanie wniesiono z nadmiernym opóźnieniem bez usprawiedliwionych przyczyn

Istota

J.G. jako płatnik składek otrzymał 29 czerwca 2023 r. decyzję ZUS z 27 maja 2023 r. ustalającą podstawę wymiaru składek dla ubezpieczonego J.K. Termin na odwołanie upływał 29 lipca 2023 r. J.G. złożył odwołanie dopiero 20 listopada 2023 r., po wcześniejszej korespondencji z ZUS, która nie była jednoznacznie traktowana…

jeszcze 98 słów

Pełna notatka w aplikacji QuickMap

Notatka QuickMap to nasza wartość dodana — zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji.

Treść orzeczenia

jeszcze 2101 słów

Przeczytaj pełną treść orzeczenia

Widzisz ~30% treści orzeczenia. Zaloguj się lub załóż konto, aby przeczytać całość w aplikacji QuickMap.

Szukasz podobnych spraw?

QuickMap AI przeszukuje 2,87 mln dokumentów podatkowych i zwraca dopasowane orzeczenia z analizą linii orzeczniczej.

Wypróbuj za darmo