Treść orzeczenia
III USK 142/25
POSTANOWIENIE
Dnia 25 września 2025 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik
w sprawie z odwołania J. G.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w O.
z udziałem J. K.
o wysokość podstawy wymiaru składek,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 września 2025 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu
z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. akt III AUz 75/24,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. przyznaje adwokatowi K. Ś. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Poznaniu kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w Poznaniu postanowieniem z 25 lipca 2024 r., III AUz 75/24 oddalił zażalenie J. G. (odwołujący się) na postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu z 2 kwietnia 2024 r., VIII U 2786/23 o odrzuceniu odwołania J. G. (odwołujący się) od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. (organ rentowy) z 27 maja 2023 r., nr 720/2023 ustalającej J.K. jako ubezpieczonemu i odwołującemu się jako płatnikowi składek wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne.
Sąd Okręgowy ustalił, że odwołujący się otrzymał decyzję z 27 maja 2023 r., nr […] w dniu 29 czerwca 2023 r. Termin do wniesienia odwołania upływał mu 29 lipca 2023 r. Tymczasem odwołanie złożył dopiero 20 listopada 2023 r., przekraczając miesięczny termin na jego wniesienie.   Sąd Apelacyjny stwierdził, że Sąd Okręgowy prawidłowo zastosował art. 477 9 § 3 k.p.c., uznając, że odwołanie od decyzji organu rentowego 27 czerwca 2023 r. podlegało odrzuceniu z uwagi na jego wniesienie z przekroczeniem ustawowego terminu.