Treść orzeczenia
V KZ 26/23
POSTANOWIENIE
Sąd Najwyższy w składzie:
Dnia 7 września 2023 r.
SSN Paweł Kołodziejski
w sprawie P.L.
skazanego z art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k.,
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 7 września 2023 r.,
zażalenia skazanego i jego obrońcy na zarządzenie Przewodniczącej V Wydziału
Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 29 maja 2023 r.,
o odmowie przyjęcia wniosku skazanego o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia
wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku
z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. akt V Ka 1965/22,
na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. w zw. z art. 422 § 3 k.p.k. i art. 458 k.p.k.
p o s t a n o w i ł :
utrzymać w mocy zaskarżone zarządzenie.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym zarządzeniem odmówiono przyjęcia wniosku P.L. z dnia 16
marca 2023 r. o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego
w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie o sygn. akt V Ka 1965/22 (k. 2038).
Z uzasadnienia powyższej decyzji wynika, że wprawdzie skazany wskazywał na
złożenie ww. wniosku już w dniu 16 grudnia 2022 r., to w aktach sprawy brak
takiego dokumentu. Również korespondencja z Zakładu Karnego w S . z dnia 23
maja 2023 r. potwierdza, że w dacie wskazanej przez skazanego taki wniosek nie
został nadany. Z informacji tej wynika, że ostatnie pismo kierowane do Sądu
Okręgowego w Gdańsku zostało przez skazanego nadane w dniu 8 grudnia 2022 r.
Zatem wniosek skazanego z 16 marca 2022 r. o sporządzenie i doręczenie
uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2022 r.,
V KZ 26/23
2
sygn. akt V Ka 1965/22 został złożony po upływie terminu zawitego, który upłynął w
dniu 22 grudnia 2022 r.